Přepínač stylů

Barevné schéma

Tottenham slaví triumf v Evropské lize, Manchester United padá ještě hlouběji

Tottenham slaví triumf v Evropské lize, Manchester United padá ještě hlouběji

Tottenham konečně zvedá pohár – Manchester United čelí krizi

Sezona 2024/25 přinesla ve finále Evropské ligy pořádné drama, i když ne v podobě fotbalového koncertu. Tottenham Hotspur si v Bilbau po zásluze připsal nejcennější vítězství za posledních sedmnáct let, když dokázal zdolat Manchester United skromně 1:0. Pro Spurs to znamená obrovskou úlevu: vyhráli první velkou trofej od roku 2008 a odmazali pocit trvalého outsidera anglické špičky. Pro United to byla naopak rána do vazu a další důvod k sumírování temné sezony, která se zapíše do historie klubu spíš černým písmem.

O výsledku rozhodl moment krátce před poločasovou přestávkou, v němž hlavní roli sehrála netradiční dvojice: Brennan Johnson a Luke Shaw. Johnson se postavil do slušně rozjeté akce, Shaw smolně zasáhl míč a ten se dokutálel za záda brankáře. Situace připomínala spíš zápasy z nižších pater tabulky než velkolepé evropské finále – ale na tom v Bilbau nikomu v bílém dresu patřičně nezáleželo.

Tottenham se v průběhu zápasu nemohl opřít o zářivý útočný repertoár, spíš naopak. Ale když hrozilo vyrovnání, přišla chvíle obránce Mickyho van de Vena. Parádní Tottenham v jeho podání odolal náporem Rudých ďáblů těsně před brankou a míč na poslední chvíli odrážel mimo nebezpečí – v tu chvíli všichni fanoušci Spurs zadrželi dech.

Trenérské příběhy: Postecoglou slaví, Amorim v nejistotě

Trenérské příběhy: Postecoglou slaví, Amorim v nejistotě

Australan Ange Postecoglou, který kormidluje Tottenham druhou sezonu, si může oddechnout. Letos opakovaně tvrdil, že jeho mise má směřovat k trofeji – a v Bilbau to dokázal. Kousavý, jednoduchý styl, založený na precizní defenzivě a bleskových přejezdech hřiště, letos fungoval přesně na ty zápasy, kde šlo o vše.

Zato kouč Manchesteru United Ruben Amorim měl po závěrečném hvizdu v očích jasně čitelnou bezradnost. Tým zakončil sezonu až na sedmnácté příčce Premier League, což znamená propastné zklamání a také citelný propad příjmů – žádná Liga mistrů, žádná velká evropská jména, a hlavně žádná radost pro věrné fanoušky. Amorim neběžel skrývat hlavu do písku, naopak. Přiznal, že se nebrání vyhazovu, ale hodlá pokračovat, i kdyby měl kolem sebe jen hromady trosek.

Pro Manchester United jde o třetí neúspěšné pokusy v řadě ukončit suchoty bez evropského titulu. Zatímco Tottenham se alespoň v závěru sezony rozsvítil vítěznou trofejí, United čeká nemilosrdné léto plné změn– a možná i bolestivých loučení s dalšími hvězdami.

Výsledek finále Evropské ligy tak symbolicky uzavírá dvě dost odlišné cesty. Spurs prudce stoupají z šedé zóny a slaví, United zamířili ještě níž a budou hledat cestu ze dna. A fanoušci anglického fotbalu si budou dlouho pamatovat, jak bizarním způsobem padla rozhodující branka jedné z nejsledovanějších evropských nocí tohoto roku.

Sdílet s přáteli

Přidat komentář