Přepínač stylů

Barevné schéma

Extrémní sucho v Česku: Bez deště a s rekordními výdaji vlády na záchranu vody

Extrémní sucho v Česku: Bez deště a s rekordními výdaji vlády na záchranu vody

Sucho dál dusí Česko: Krajina vyprahlá, voda mizí rychleji, než přichází

Zapomeňte letos na pořádný déšť – klimatologové vzkazují, že extrémní sucho nikam nemizí. Stav, který odborníci označují za nejhorší za posledních pět století, se už vleče několik let a postihl v květnu 2025 skoro čtvrtinu území republiky. Hlavní viníky? Klimatická změna, častější tropické dny nad 30 °C a fakt, že Česko je vlastně střechou Evropy – většina vody z krajiny rychle odteče k sousedům místo toho, aby se tu zadržela.

Letos se znovu ukazuje, jak křehká je bilance mezi přísunem a každodenní ztrátou vody. Kdo čekal, že přijde zlom a sucho ustoupí, bude zklamaný. Meteorologické modely hlásí minimum deště na nejbližší týdny – vše tak zůstává na bedrech krajiny, měst a hlavně státu.

Obří investice – a přesto žádný zázrak na obzoru

Vláda přitom v boji proti suchu sáhla hluboko do kapsy. Jen v roce 2023 šlo na projekty v oblasti ochrany vody celkem 26,8 miliardy korun – z toho přes 20 miliard poslal přímo resort zemědělství. Miliardové investice směřovaly hlavně do úpravy krajiny, zlepšení zdraví půdy využíváním ekologických postupů a výstavby nové vodní infrastruktury. Postavilo se přes 128 kilometrů nových vodovodů, modernizovala se čistička za čističkou a obnovovaly se rybníky nebo menší vodní nádrže, které mají v přírodě vodu zadržovat co nejdéle.

Zajímavostí je, že více než 70 % všech financí šlo z evropských zdrojů; bez těchto peněz by řada opatření vůbec nevznikla. Podstatnou část šly také na obnovu menších obecních vodních systémů, protože právě malé obce patří mezi ty, které nedostatkem pitné vody trpí nejvíce.

Stát od roku 2022 rozeběhl také centrální varovný systém pro sucho. Portál HAMR každý týden vyhodnocuje stav vody v krajině a upozorňuje samosprávy, pokud je potřeba chránit zásoby. Díky tomu mohou obce rychle reagovat – třeba omezit čerpání vody ze studní nebo nastavit nouzová opatření.

Marná sláva, bez velkých přídělů deště se zásoby nestačí obnovit. Vědci se tak nebojí varovat, že nás čekají ještě horší období. Klimatická změna s sebou nese více výkyvů počasí a krajina, která byla zvyklá na pravidelný střídavý přísun vody, musí najednou zvládat suchá léta bez úlevy.

Ministerstvo zemědělství teď podporuje i farmáře, kteří se snaží hospodařit udržitelně. Zvýhodňuje výsadbu plodin chránících půdu před erozí a nabízí podporu na vybavení proti ztrátě vláhy. V roce 2023 došlo také na revizi environmentálních pravidel, která mají posílit schopnost krajiny zvládnout nejen dnešní sucho, ale i předpokládané budoucí extrémy.

Pro spoustu lidí to jsou nezvyklé investice a opatření, která se promítnou až za řadu let. Všichni ale vidí, že bez změn a opravdu robustních opatření se voda v Česku stává luxusem, o který bude ještě větší boj. Na déšť se zkrátka spoléhat nedá.

Sdílet s přáteli

Přidat komentář