23 úno 2025
- 0 Komentáře
Překvapení na politické scéně: Podpora AfD mezi migranty
V německé politice se děje něco nečekaného. Přibližně 12 % voličů s migračním pozadím dává svůj hlas krajně pravicové straně Alternativa pro Německo (AfD), jež je známá svou protiimigrační politikou. Tito voliči se často cítí ztraceni mezi dvěma světy – na jedné straně chtějí být považováni za součást německé společnosti, na druhé straně je tlačí ekonomické obavy a snaha o integraci natolik, že trochu paradoxně podporují stranu, která propaguje repatriaci a přísnější imigrační zákony.
Zajímavý příběh vyvstává na základě zkušeností jednotlivců jako David, původem z Keni, který byl adoptován německou rodinou. David nyní podporuje deportační politiku AfD a tvrdí, že „vyhoštění těch, kteří se nedokážou integrovat, je nejlepší pro hostitelskou zemi i jednotlivce“. Podle Friederike Römer z Německého centra pro integraci a migraci jsou ekonomické obavy klíčovým faktorem, proč mnoho migrantů podporuje AfD, s podobností v podpoře tak mezi tradičními etnickými německými voliči.
Historické vazby a nové průrvy
Dřívější politické loajality – například k CDU u migrantů z bývalého Sovětského svazu v době Helmuta Kohla nebo k SPD u turecké komunity díky odborovým vazbám – už nejsou tak silné. Rétorika AfD zdůrazňuje rozdíl mezi 'dobrými migranty', kteří se úspěšně integrovali, a 'problémovými novými příchozími'. Tento přístup vyhovuje části migrantů, kteří vidí podporu AfD jako poslední krok k plné integraci, distancují se tak od nově příchozích.
Nebývalá podpora mezi migranty však představuje pro tradiční politické strany výzvu. Mainstreamové strany, které dlouho opomíjely migranty jako cílovou skupinu, teprve pomalu chápou nutnost oslovení těchto voličů. Zahrnují vícejazyčné kampaně, aby prolomily tento nový politický trend, jenž AfD chytře využívá pro politické zisky.
Přidat komentář