23 čec 2025
- 0 Komentáře
UNESCO požaduje ochranu pražského mostu a upozorňuje na jeho světový význam
Pražský Vyšehradský železniční most už dlouho budí vášně mezi zastánci památek i modernizace dopravní infrastruktury. Během červencového zasedání v roce 2025 Paříž jasně zaznělo, že UNESCO staví tento most na úroveň nejcennějších evropských technických památek. Výbor světového dědictví znovu potvrdil, že most u Výtoně, postavený v roce 1901, je naprosto klíčový pro "Výjimečnou univerzální hodnotu" historického centra Prahy, díky které je město na prestižním seznamu UNESCO už od roku 1992.
Stojatý most z typické nýtované oceli slouží více než sto let nejen železnici, ale i každodennímu provozu na Vltavě a nabízí unikátní výhled na Pražský hrad. A právě kombinace funkčnosti, technického řešení a zasazení do původní krajiny dává mostu punc výjimečnosti, jaký dnes u podobných staveb prakticky nenajdeme.
Restaurování místo bourání: Odborníci i veřejnost chtějí most zachovat
Klíčový podklad pro nový postoj UNESCO přinesla jarní mise poradní komise ICOMOS. Experti posílili argumentaci v tom smyslu, že většina mostní konstrukce je i přes pokročilou korozi zachovatelná. Doporučují vyměnit pouze nezbytné části s důrazem na zachování nýtování, což si nejeden fanoušek technických památek přeje už roky. Zásadní je zavedení pravidelné údržby a bezpečnostních prvků. Unikátní řešení pak představuje možnost stavby nové železniční koleje vedle mostu – přibude kapacita, ale historická památka zůstane nedotčená na svém místě.
České ministerstvo kultury má od dubna 2025 k dispozici detailní zprávu ICOMOS. Železniční správci ze Správy železnic zároveň čekají na posudek německých expertů. Ještě předtím byly zpracovány i mezinárodní studie z dílen britských a švýcarských inženýrů, na kterých se podílela česká neziskovka Nadační fond Vyšehradský most. Všechny podklady teď schraňuje státní Správa železnic, která bude klíčové varianty posuzovat i podle evropských doporučení.
UNESCO do celkové diskuse vstupuje i výstrahou, že případná demolice nebo razantní zásah do mostu může zavdat důvod k vyřazení Prahy z prestižního seznamu. Podobně ostře sleduje organizace developerské plány na výstavbu výškových budov v oblasti Pankráce, které by mohly navždy narušit siluetu historického centra.
Spor o Výtoňský most tím rozhodně nekončí – naopak. Otázka jeho budoucnosti se díky aktuálním postojům UNESCO stává jedním z hlavních bodů nejen v debatě o pražské dopravě, ale i o vztahu k vlastnímu dědictví a historické identitě města.