19 pro 2024
- 0 Komentáře
Reforma financování sportů na Slovensku vyvolává debaty
Slovenské Ministerstvo školství, vědy, výzkumu a sportu nedávno představilo návrh na reformu financování sportu, který má potenciál výrazně změnit současný přístup. Cílem této reformy je přerozdělit finanční prostředky tak, aby byly upřednostňovány ty sporty, jež se těší největší oblíbenosti a dosahují nejlepších výsledků. To je podpořeno myšlenkou, že vynaložené prostředky by měly mít značný společenský dopad a ne pouze pokrývat široké spektrum sportů bez ohledu na jejich úspěšnost.
Klíčovou postavou této diskuse se stal bývalý hokejový trenér Vladimír Filc, který se vyslovil pro cílenější financování. Filc věří, že model, kdy je financováno 35 olympijských a 26 neolympijských sportů bez ohledu na jejich výsledky, není dlouhodobě udržitelný. Upozorňuje, že státní prostředky by měly být využity efektivněji, jak to dělají některé jiné země s úspěšným sportovním modelem, jako jsou Kanada a Finsko.
Návrh na zvýšení transparentnosti a odpovědnosti
Návrh ministerstva zahrnuje také opatření na zvýšení transparentnosti a odpovědnosti sportovních organizací. Ty by podle nových pravidel měly být povinny zveřejňovat své finanční zprávy a smlouvy online, aby veřejnost mohla vidět, jak jsou prostředky využívány. Tento krok má zvýšit důvěru veřejnosti k financování sportu a stěžejní zodpovědnosti jednotlivých sportovních federací.
Kritika návrhu omezujícího financování
Navzdory podpory některých expertů se návrh setkal i s kritikou. Zástupce Slovenské střelecké federace Miloslav Benca se postavil proti výhradnímu financování pouze populárních sportů. Upozorňuje, že i méně populární sporty často mají svou oddanou základnu a zaslouží si být podporovány. Benca poukazuje také na to, že návrh nezohledňuje náklady na údržbu sportovních zařízení a vybavení, které často nesou místní samosprávy.
Přidělení prostředků a zákon o sportovních poukazech
Pro letošní rok bylo na sportovní financování přiděleno 7 milionů eur, ale návrh na změnu financování stále čeká na schválení. Ministerstvo připravuje novou koncepci financování sportu, která bude představena vládě v prosinci. Kromě toho slovenský parlament schválil zákon, podle kterého firmy budou muset poskytovat sportovní poukazy dětem svých zaměstnanců. Tento zákon má podpořit sportování mezi mládeží, ale kritici varují, že by mohl představovat značnou zátěž zejména pro malé a střední podniky.
Celá tato problematika ukazuje na složitost rozhodování o finanční podpoře sportu v kontextu rozdílných zájmů a priorit. Zvažovaná reforma vybízí k důraznější diskusi o tom, jaký typ podpory je pro slovenský sport a společnost opravdu nejpřínosnější.
Přidat komentář